, , , , , , , , , ,

Workshop: Outfit photoshoot

10:00:00 AM

Jelikož se mi zhodnocení workshopu nevešlo do jednoho článku (zde), mám pro vás dnes detaily z focení outfitů, které se odehrávalo venku. Vyrazily jsme na piazzetu ND a stále rozdělené do dvojic, jsme se fotily. Má modelka mi ochotně pózovala a musím říct, že ačkoliv sama fotím Nikonem D300, tak se zapujčeným Olympusem Pen se mi fotilo opravdu dobře. Následovala výměna a měla jsem pózovat já, což většinou bývá velký boj, jelikož mám tendenci fotografujícího navigovat, co a jak má dělat. Každopádně jsme si obě vyzkoušely jak postavu, portrét tak i detaily. ... No, mrkněte na fotky, co jsme vytvořily. Konec dne pak byl věnován tvorbě samotného blogu, tomu jak s bloggerer pracovat a jak co nastavit. Jako završení jsme ještě prohlížely fotky všech dvojic a vyhodnocovaly ty nejpovedenější.

Since there was too many pics from the workshop, I divided the post into two. This time here are pics from the outfits photoshoot, which we shot in pairs in front of the National Theathre. My model was possing really good and I have to admit that using Olympus Pen was very easy and even though I am owner of Nikon D300. I was quite surprised by the outcome from the small camera.
At the end of the day we spoke about how to create blog, about layouts and some add-ons. To complete these two days, we browsed through the pics of all groups and evaluated the best ones.
A jak bych to celé zhodnotila? Určitě to pro mě byla zajímavá zkušenost a i když už jsem si většinou věcí sama prošla ještě před workshopem, určitě mohu doporučit, obzvlášť pokud začínáte.

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Liking the outfits!

  New post - http://www.fashionistachic14.blogspot.co.uk/2015/09/confetti-crowd-style-x-my-style.html
  Blog - http://www.fashionistachic14.blogspot.co.uk
  Instagram - https://instagram.com/isobelceline/
  Bloglovin' - https://www.bloglovin.com/blogs/fashionistachic14-12984939

  ReplyDelete
 2. Wooow! Beautiful post my dear!!! My new post on the blog!!! http://blondelafemme.blogspot.ru/2015/09/international-directory-blogspot_9.html Thank you so much!!! ))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi, thanks. I checked your blog and I love the drawing in the header and also the post about you jewelry :-)

   Delete
 3. Hello I'am Chris !
  I suggest you to publicize your blog by registering on the "directory international blogspot"
  The "directory" is 25 million visits, 194 Country in the World! and more than 20,000 blogs. Come join us, registration is free, we only ask that you follow our blog
  You Have A Wonderful Blog Which I Consider To Be Registered In International Blog Dictionary. You Will Represent Your Country
  Please Visit The Following Link And Comment Your Blog Name
  Blog Url
  Location Of Your Country Operating In Comment Session Which Will Be Added In Your Country List
  On the right side, in the "green list", you will find all the countries and if you click them, you will find the names of blogs from that Country.
  Imperative to follow our blog to validate your registration.Thank you for your understanding
  http://world-directory-sweetmelody.blogspot.com/
  Happy Blogging
  ****************
  i followed your blog, please follow back
  Best Regards
  Chris

  ReplyDelete